Aston Martin DB5 z filmu Golden Eye pod młotek w Goodwood

Entuzjaści motoryzacji i kinematografii potrafią wykładać fortuny za oryginalne samochody, które pojawiały się przed laty na wielkim ekranie w ich ulubionych produkcjach. Wielu miłośników mają między innymi wyjątkowe pojazdy Jamesa Bonda, które w filmach pomagały Agentowi 007 ratować świat. Na tegorocznym Festiwalu Prędkości w Goodwood będzie można wylicytować Astona Martina DB5, którym jeździł Pierce Brosnan w siedemnastej części przygód Bonda, czyli w filmie Golden Eye z 1995 roku.

Model DB5 to jeden z najbardziej pożądanych klasyków brytyjskiej motoryzacji. Opisywany egzemplarz pochodzi z 1965 roku i jest to jeden z zaledwie trzech samochodów, które wykorzystano do nagrywania filmu. Jeden z nich posłużył ekipie do ujęć statycznych, a dwa pozostałe miały przeznaczenie kaskaderskie i można je było zobaczyć między innymi w słynnej scenie wyścigu po wzgórzach Monako z Ferrari F355 GTS, za kierownicą którego usiadła Xenia Onatopp (Famke Janssen).

Obecny właściciel samochodu kupił go w 2001 roku i tym samym wszedł w posiadanie jednego z najcenniejszych gadżetów filmowego Bonda. Teraz zdecydował o sprzedaży i uruchomił stronę db5.co.uk, na której opisał oferowane auto. Pod maską pracuje 4-litrowy silnik R6 o mocy 282 KM. Aston zostanie zlicytowany podczas lipcowego Festiwalu Prędkości przez założony w Londynie w XVIII wieku dom aukcyjny Bonhams. Cenę sprzedaży szacuje się między 1,2 a 1,6 miliona funtów, czyli w przeliczeniu od 5,8 do nawet 7,8 miliona złotych.