Hybryda o mocy 600 koni od Polestara

Podczas targów motoryzacyjnych w Szanghaju zaprezentowano model Polestar 1, który otwiera nowy rozdział w historii marki. Do tej pory Polestar był nadwornym tunerem samochodów Volvo, teraz ma stać się odrębnym producentem aut elektrycznych o nieprzeciętnych  osiągach i konkurować m.in. z Teslą. Jego układ napędowy, składający się z silnika spalinowego i dwóch elektrycznych, generuje 600 KM i 1000 Nm. Co ciekawe ten samochód w niezmienionej formie trafi do produkcji w 2019 roku, a od dzisiaj można składać na niego zamówienia.

Polestar 1 to dwudrzwiowe coupe, które powstało na bazie Volvo S90. Obydwa pojazdy są skonstruowane na tej samej płycie podłogowej, ale coupe jest o ponad pół metra krótsze i mierzy 4,5 metra. Aby uzyskać sportowe proporcje nadwozia zmniejszono też rozstaw osi o 32 cm i skrócono tył o 20 cm.

Dla kierowców spragnionych emocji przeznaczony jest tryb jazdy performance, w którym moc czterocylindrowej jednostki Drive-E trafia na przednią oś, natomiast każdy z silników elektrycznych odpowiada za napęd tylnych kół. Jakie osiągi zapewnia połączenie 600 koni i 1000 niutonometrów? Tym producent niestety się nie pochwalił. Zaznaczono natomiast, że w trybie ekonomicznym, bez aktywowania motoru spalinowego, zasięg wyniesie do 150 km.

Nadwozie w większości wykonane jest z włókna węglowego, co pozwoliło na redukcję wagi o 230 kg oraz zwiększenie sztywności nadwozia o 45% w stosunku do tradycyjnych materiałów. Maksymalnie obniżono środek ciężkości, a rozkład masy pomiędzy osiami wynosi 48:52. Zapowiada się ciekawie! Co więcej, zawieszenie sygnowane będzie przez firmę Ohlins, a układ hamulcowy Akebono.

Nowy Polestar 1 będzie produkowany w supernowoczesnej i ekologicznej fabryce w Chengdu w Chinach, a rocznie będzie powstawać nie więcej niż 500 egzemplarzy. Nowe centrum produkcyjne będzie dysponowało również torem testowym, na którym klienci będą mogli testować samochody. Ciekawostka – Polestar będzie dostępny wyłącznie w abonamencie, który w ramach miesięcznej opłaty będzie zawierał takie elementy jak ubezpieczenie, serwis, usługi Consierge, car sharing, czy wypożyczanie innych modeli.