500-konne Porsche 911 Speedster Concept – prototyp na 70. urodziny marki

Pierwsze Porsche 356 Roadster dopuszczono do ruchu dokładnie 8 czerwca 1948 roku. W tym roku przypadają zatem siedemdziesiąte urodziny sportowych aut marki Porsche. Z tej okazji producent z Zuffenhausen zaprezentował model 911 Speedster Concept, który jest współczesną wersją roadstera sprzed lat. Samochód dzięki mocnemu układowi napędowemu, pochodzącemu z aktualnych modeli GT, ma za zdanie dostarczać kierowcy maksymalnej przyjemności z jazdy. Zaprezentowane studium zdradza, jak może wyglądać potencjalna wersja produkcyjna modelu.

Wyróżnikami konceptu są między innymi niższa i bardziej pochylona rama przedniej szyby, obniżona krawędź okien bocznych oraz nawiązująca do Speedsterów, wykonana z włókien węglowych pokrywa umieszczona za przednimi fotelami. Podobnie jak historyczny pierwowzór, 911 Speedster Concept zamiast konwencjonalnego poszycia dachowego ma lekką osłonę, która chroni kabinę zaparkowanego pojazdu przed deszczem. Brak nawigacji, radia, czy klimatyzacji wpisuje się w filozofię lekkiej konstrukcji Speedstera.

Szerokie nadwozie prototypu pochodzi z modelu 911 Carrera 4 Cabriolet, jednak błotniki, przednią pokrywę i tylną osłonę wykonano z lekkiego kompozytu wzmacnianego włóknami węglowymi. Przeźroczyste i matowe powierzchnie przednich lamp tworzą krzyżowy wzór, nawiązujący do powszechnej praktyki z początków Porsche w motorsporcie. Pod dwukolorową karoserią w tradycyjnych odcieniach – srebrnym GT Silver i białym, kryją się najnowocześniejsze rozwiązania.

Podwozie zasadniczo pochodzi z 911 GT3, a imponujące 21-calowe felgi w stylu obręczy Fuchs zdobią kontrastujące, wykończone na wysoki połysk czarne detale w kształcie koniczyny. Po raz pierwszy koła te występują z mocowaniem centralną śrubą. Projektanci z działu modeli GT wiele uwagi poświęcili również układowi wydechowemu z tytanowymi rurami, oraz napędowi, który wykorzystuje 6-stopniową skrzynię manualną. Sześciocylindrowy silnik typu bokser osiąga moc ponad 500 KM i rozkręca się do 9000 obr./min.